Price: ₹8,838
* Basic Information - Model: CUBOT KINGKONG ES - CPU: T606 octa-core - OS: Android 14 - Memory: 16GB(6GB+10GB Extended) + 128GB, Support TF card up to 1TB extended - Card: Dual Nano SIM card or 1 Nano SIM and 1 TF card - Battery: 5100mAh non-removable battery - Screen: 6.56-Inch HD+IPS.Capacitive touch screen, 720*1612, 90Hz - Camera: Rear camera: 48MP + 2MP + 1A LED flashlight Front camera: 16MP Front camera - Network: FDD_1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/28A/28B TDD_41 WCDMA _ 1/2/4/5/8 GSM 850/900/1800/1900MHz -Connectivity: Wi-Fi 2.4G /5G 802.11abgn/ac, does not support ac MIMO BT 5.0 -SENSOR: Proximity, Accelerometer, Face ID, Magnetic, Others(Light Sensor) -Fingerprint Scanner: No -Size & Weight: Height: 172.6mm Width: 81.2mm Thickness: 12.8mm Weight: 268g -Package Contents: KingKong ES Phone x1 USB Cable x1 Charger x1 Card x1 User Manual x1 Plug x 1
| Color | Black |
| RAM | 6G |
| Connection Method | WiFi |
| Interface | Type C |
| Brand | Cubot |
| Network | 2G |
| Screen Size | 6.5" |
| Wireless network technology | Wi-Fi |
| Operating System | Android 14 |
| Rear Camera | 48MP |
| Positioning | Positioning |
| Front Camera | 16MP |
| Version | European Version |
| Condition | New |
| SIM Card Size | Nano |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Cell Phone Features | Water Resistant |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Cellular Phone Refresh Rate | 90Hz |
| Cell Phone Resolution | 720*1612 |
| Phone Battery Capacity | 5100mAh |
| Battery Type | UN 3480 |
| Power Supply | USB or other DC power connection |
| CPU Brand | Unisoc |
| CPU Model | T606 |
| SKU | sw2412165724295054 |