Price: ₹219
Original Price: ₹306
Created with your skin's comfort in mind, Slow Sunday Centella Asiatica Cooling Face Cream delivers gentle, long-lasting hydration in a lightweight, fast‑absorbing texture. Enriched with centella asiatica leaf extract, madecassoside and centella asiatica extract, it keeps skin evenly hydrated, supports natural balance, and leaves your complexion soothe and refreshed. The soothing formula is ideal for gentle, everyday care.
| Texture | Cream |
| Style Type | Centella Asiatica |
| Type | Face Cream |
| Skin Type | Dry |
| Benefits | Cruelty-Free |
| Effect | Moisturizing |
| Length | 2.9 in |
| Width | 2.9 in |
| Height | 2.2 in |
| SKU | sb260303145166257505330 |
Brand Name: SlowSunday
Brand Page: https://m.shein.in/Brands/SlowSunday-sc-0145821509.html
About: Elevate your bathing experience with fragrant, colorful bathbombs that leave your skin looking and feeling, well, bomb!
Quality: 9347030 people said the quality is very good!
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.